KFC - Nie wyrzucamy, pomagamy!                                       

KFC - Nie wyrzucamy, pomagamy!                                       

Na świecie marnuje się 1/3 produkowanej żywności. W tym samym czasie prawie 800 milionów ludzi nie ma co jeść. Racjonalne gospodarowanie żywnością to ogromne wyzwanie dla współczesnego świata.

KFC jest pierwszą marką restauracyjną w Polsce, która opracowała i wprowadziła program zapobiegający marnowaniu żywności na dużą skalę. W programie uczestniczy już ponad 190 restauracji, co stanowi 90% wszystkich lokali w Polsce. W 2017 roku sieć przekazała organizacjom społecznym 150 ton gotowej żywności o wartości ponad 4,2 mln zł.
Specjalna procedura mrożenia i przechowywania gotowych posiłków ze świeżego kurczaka KFC pomaga wykorzystać nadwyżki produktów generowane przez restauracje. Odbierane 2-3 razy w tygodniu bezpośrednio przez lokalne organizacje społeczne od razu trafiają na stoły ich podopiecznych. Dzięki restrykcyjnym procesom przechowywania i krótkim terminom odbioru posiłki zachowują swoją wartość odżywczą, wzbogacając często ubogą w białko dietę wielu beneficjentów. W programie uczestniczą organizacje i instytucje z całej Polski, w tym w schroniska dla bezdomnych, domy dziennego pobytu oraz liczne fundacje i stowarzyszenia, wspierające najbardziej potrzebujących.
Cieszymy się, że dzięki współpracy z Bankami Żywności oraz organizacjami pozarządowymi możemy angażować się w rozwiązywanie najpoważniejszych problemów lokalnych społeczności, których częścią są nasze restauracje - mówi Olgierd Danielewicz, Prezydent KFC w AmRest.
Załączniki

Pobierz wszystkie

KFC_Kucharz.jpg

grafika | 163 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.