Jakub Bilik: Nowoczesny food court staje się wizytówką centrum handlowego
Jakub Bilik: Nowoczesny food court staje się wizytówką centrum handlowego

Komentarz

Jakub Bilik: Nowoczesny food court staje się wizytówką centrum handlowego

Bogata oferta food courtów staje się powoli wizytówką, która ma zachęcić konsumentów do odwiedzin w centrum handlowym – ocenia Jakub Bilik, Development Director Poland, AmRest.

Galerie handlowe niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. To między innymi zasługa dynamicznej  ewolucji, jaką na przestrzeni ostatnich lat przechodzą te obiekty. Obecnie centra handlowe są już nie tylko miejscem na zrobienie zakupów, a po prostu stają się atrakcyjną alternatywą dla spędzania wolnego czasu. Pokazy artystyczne, spotkania z gwiazdami, sale zabaw czy bezpłatne konsultacje ze specjalistami w dziedzinie mody i zdrowia – to tylko kilka z przykładów atrakcji, które oferują galerie handlowe.  
Zauważalny jest też wyraźny zwrot w kwestii food courtów i części gastronomicznych. W nowo powstających centrach, strefy gastronomiczne odgrywają istotną rolę, zajmując w nich coraz większą powierzchnię całego budynku. Bogata oferta food courtów staje się powoli wizytówką, która ma zachęcić konsumentów do odwiedzin.Nie jest to więc tylko miejsce na szybki posiłek między zakupami, a doskonale zaprojektowana strefa z wieloma konceptami gastronomicznymi, sprawdzająca się idealnie jako przestrzeń do spotkań. I tak, obok popularnych marek z segmentu Quick Service Restaurant, debiutują nowe restauracje z obsługą kelnerską, serwujące smaki z wielu zakątków świata.  
Restauracja Blue Frog w Grand Kitchen Centrum Handlowego Wroclavia

Restauracja Blue Frog w Grand Kitchen Centrum Handlowego Wroclavia

(...)Rosnąca rola food courtów i generalnie oferty gastronomicznej w centrach handlowych wynika nie tylko z preferencji konsumenckich, ale też ze stale rosnącej wartości polskiego rynku HoReCa. Dynamiczny rozwój segmentu stawia przed nami nowe wyzwania i niesie ze sobą spore oczekiwania konsumentów. Nasze starania przynoszą korzyści, bo jak pokazują ostatnie badania, nasze marki są w czołówce popularności jeśli chodzi o odwiedzalność wśród Polaków. Z drugiej strony na wynik ten z pewnością wpływ ma dostępność naszych restauracji, a to jest możliwe właśnie dzięki powstawaniu centrów handlowych, ich ewolucji oraz rozwojowi stref gastronomicznych, w których możemy oferować szereg naszych usług. Zwycięsko na tym wychodzi nie tylko klient, ale także zarządca, jak i sama marka.  
Cała wypowiedź dostępna jest w serwisie retailnet.pl
Powiązane artykuły
Ramanurup Sen dołącza do AmRest jako Food Service President

Ramanurup Sen dołączył do Kadry Zarządzającej AmRest, obejmując stanowisko Food Service President. Będzie odpowiedzialny za zarządzanie oraz rozwój międzynarodowych przedsięwzięć Grupy w obszarze żywności, w tym nadzór nad łańcuchem dostaw, produkcją, inwestycjami oraz rozwojem usług w tym zakresie.
Nowe technologie zmieniają obraz gastronomii     

Branża gastronomiczna jest w fazie dynamicznego rozwoju. Powstaje coraz więcej restauracji, debiutują nowe koncepty, ale przede wszystkim rozwija się rynek zamówień jedzenia on-line. W gastronomii rozpoczęła się nowa era, w której znaczącą rolę zaczynają odgrywać platformy cyfrowe i nowoczesne technologie.
300 kawiarni Starbucks w portfolio AmRest - wywiad

O rozwoju marki Starbucks w Polsce i Europie mówi Mateusz Sielecki, Dyrektor Regionalny Starbucks na Polskę i Bałkany.
AmRest osiągnął wiążące porozumienie dotyczące przejęcia Sushi Shop, wiodącej sieci segmentu sushi w Europie

Madryt, 24 lipca 2018 r. AmRest Holdings SE (GPW: EAT), jeden z wiodących publicznie notowanych operatorów restauracyjnych w Europie ogłasza podpisanie wiążącego porozumienia celem przejęcia Sushi Shop – lidera segmentu sushi w Europie. Po sfinalizowaniu umowy AmRest posiadać będzie 100% udziałów przejmowanej firmy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.