Anna Zięba: Galerie handlowe zaczynają przypominać „miasta w mieście”

Anna Zięba: Galerie handlowe zaczynają przypominać „miasta w mieście”

O trendach we współczesnym designie centrów handlowych mówi Anna Zięba, Blue Frog Brand Architect

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczną ewolucję centrów handlowych. To naturalne zjawisko, biorąc pod uwagę zmieniający się styl życia mieszkańców miast i intensywny rozwój nowych technologii. Galerie handlowe zaczynają przypominać „miasta w mieście” – stają się ośrodkiem życia społecznego, a element handlu staje się dopełnieniem. Typowe aktywności miejskie: praca, rozrywka, gastronomia, sport, hotele czy placówki zdrowia przenikają się z handlem. Nic dziwnego, że architektura centrów handlowych potrzebuje dobrze przemyślanej „urbanistyki”, proponującej użytkownikom wysokiej jakości przestrzenie wspólne, wspierające takie aktywności jak rekreacja czy relaks.

Istotnym czynnikiem w projektowaniu galerii handlowych jest dbałość, by duże kubatury tych obiektów płynnie wnikały w tkankę miejską.

Anna Zięba, Blue Frog Brand Architect, AmRest

Restauracja Blue Frog w CH Wroclavia

Restauracja Blue Frog w CH Wroclavia

Oryginalny design z efektem WOW jest niezwykle ważny dla wizerunku marki centrum handlowego. Właściciele dbają, by nie tylko sam budynek zawierał elementy zaskakujące odbiorcę, ale niejednokrotnie zachęcają najemców do stosowania niecodziennych rozwiązań i wykraczania poza swoje brandowe standardy. Najnowsze trendy w designie galerii handlowych w Polsce to wykorzystanie neutralnych, wysokiej jakości materiałów, czerpanie z najnowszych technologii, umiejętne wykorzystanie światła naturalnego i oświetlenia sztucznego. Możliwości sterowania kolorystyką i natężeniem iluminacji pozwalają na dopasowanie atmosfery wnętrz do pory dnia. Bardzo widoczny jest również trend coraz bardziej popularnego projektowania biofilicznego – wprowadzania zieleni do budynków.
Restauracja Blue Frog w CH Wroclavia

Restauracja Blue Frog w CH Wroclavia

Za najważniejszą cechę w designie restauracji uważamy funkcjonalność, która wpływa na doskonałość operacyjną naszych lokali. Funkcjonalna kuchnia i dobrze podzielona przestrzeń dla naszych Gości ułatwiają szybki i doskonały serwis, a to zapewnia satysfakcję Gościa. Kolejną rzeczą jest dopasowanie designu do opowieści brandu. Spójność z historią każdej z marek AmRest pozwala wykreować najlepsze rozwiązania w wystroju wnętrz, wzmacniając nasz wizerunek na rynku. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, chcą wiedzieć jak ich posiłki są przygotowywane, dlatego też odkrywamy swoje zaplecze. W KFC zaprojektowaliśmy tzw. Open Breading – okno, przez które widać kucharzy panierujących świeże mięso kurczaka, w restauracji Blue Frog pokazujemy stanowisko grilla, a najnowsza odsłona restauracji Pizza Hut Dine – In stawia na wyeksponowanie pieca, tworząc strefę Pizza Theater. 
Restauracja Pizza Hut w CH Arkadia 

Restauracja Pizza Hut w CH Arkadia 

W AmRest stale monitorujemy zmieniające się potrzeby konsumentów i najnowsze trendy, dlatego nasze podejście do projektowania ciągle ewoluuje. Szukamy ciekawych rozwiązań, eksperymentujemy z nowinkami i dbamy o wrażenia estetyczne naszych Gości. Wyróżnienia dla naszych konceptów, jak nominacja do nagrody Retailers’ Award dla Blue Frog w kategorii F&B Newcomer, dają nam wiele radości i zachęcają do dalszej intensywnej pracy, jednak to zadowoleni Goście są dla nas najważniejszą nagrodą.
Cały artykuł "Miasta w mieście – design w galeriach handlowych" dostępny w kwietniowym wydaniu magazynu Shopping Center Poland Magazine. 
Załączniki

Pobierz wszystkie

PH_DineIn1.jpg

grafika | 11,6 MB

Pobierz
Blue Frog 3.jpg

grafika | 1,68 MB

Pobierz
KFC_FC.JPG

grafika | 10,1 MB

Pobierz
Blue Frog 2.jpg

grafika | 1,48 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Ramanurup Sen dołącza do AmRest jako Food Service President

Ramanurup Sen dołączył do Kadry Zarządzającej AmRest, obejmując stanowisko Food Service President. Będzie odpowiedzialny za zarządzanie oraz rozwój międzynarodowych przedsięwzięć Grupy w obszarze żywności, w tym nadzór nad łańcuchem dostaw, produkcją, inwestycjami oraz rozwojem usług w tym zakresie.
Nowe technologie zmieniają obraz gastronomii     

Branża gastronomiczna jest w fazie dynamicznego rozwoju. Powstaje coraz więcej restauracji, debiutują nowe koncepty, ale przede wszystkim rozwija się rynek zamówień jedzenia on-line. W gastronomii rozpoczęła się nowa era, w której znaczącą rolę zaczynają odgrywać platformy cyfrowe i nowoczesne technologie.
300 kawiarni Starbucks w portfolio AmRest - wywiad

O rozwoju marki Starbucks w Polsce i Europie mówi Mateusz Sielecki, Dyrektor Regionalny Starbucks na Polskę i Bałkany.
AmRest osiągnął wiążące porozumienie dotyczące przejęcia Sushi Shop, wiodącej sieci segmentu sushi w Europie

Madryt, 24 lipca 2018 r. AmRest Holdings SE (GPW: EAT), jeden z wiodących publicznie notowanych operatorów restauracyjnych w Europie ogłasza podpisanie wiążącego porozumienia celem przejęcia Sushi Shop – lidera segmentu sushi w Europie. Po sfinalizowaniu umowy AmRest posiadać będzie 100% udziałów przejmowanej firmy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.