Przepis na odpowiedzialny biznes i radość w pracy
Kopiuj tekst

Przepis na odpowiedzialny biznes i radość w pracy

Blisko 1700 restauracji w 16 krajach, 7 globalnych marek i ponad 38 000 pracowników – w AmRest każdego dnia udowadniamy, że „Wszystko Jest Możliwe”. Siłą napędową naszego sukcesu biznesowego jest radość, która sprawia, że wciąż mamy apetyt na więcej.

Historia AmRest rozpoczęła się w listopadzie 1993 roku od otwarcia pierwszej w Polsce restauracji Pizza Hut na wrocławskim Rynku. Dziś prowadzimy lokale największych światowych marek, m.in. KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks w kilkunastu krajach Europy oraz w Chinach. W 25 lat zbudowaliśmy prężnie działającą, międzynarodową spółkę, z unikalną kulturą organizacyjną.
OPS.png
Sukces AmRest nie byłby możliwy, gdyby nie ludzie: pełni pasji do jedzenia, rozwoju i otoczenia. Prowadzimy nasz biznes w oparciu o Naczelne Wartości, które definiują podejście do partnerów, gości oraz siebie samych. Naszym głównym celem jest „Bring Fun to Life”, a realizujemy go poprzez tworzenie radosnego miejsca pracy. U nas pracownicy mogą się rozwijać, mają realny wpływ na organizację i pracują w przyjaznej, inspirującej atmosferze. 
Szybkie tempo wzrostu biznesu stwarza nieograniczone możliwości rozwoju dla naszych pracowników. Nie wyznaczamy jednej ścieżki kariery, każdy może określić ją sam, a firma wspiera go konkretnymi narzędziami. W AmRest funkcjonuje bogaty system szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, programy rozwojowe (AmRest University, AmRest College), a także AmBiblioteka, pełna najważniejszych branżowych pozycji. Co ciekawe, liczba kierowników, którzy ukończyli program AmRest University w 2017 roku była wyższa niż liczba absolwentów studiów menedżerskich Oxfordu! Flagowym programem AmRest jest „Spread Your Wings” („Rozwiń skrzydła”), którego celem jest odkrywanie predyspozycji i zdolności przywódczych pracowników. Do tej pory ponad 1200 osób pozytywnie ukończyło indywidualny plan rozwoju i objęło w firmie nowe stanowisko, również poza granicami kraju.
Nasi pracownicy są pełni empatii i pozytywnej energii, dlatego zachęcamy ich do dzielenia się radością z innymi - ich zaangażowanie społeczne to najbardziej szlachetny wymiar jednej z Naczelnych Wartości – „Zobowiązanie wobec ludzi”. Jesteśmy świadomi wpływu, jaki mamy na otoczenie. Wiemy, jak ważne jest zarządzanie w sposób odpowiedzialny, dlatego od 2015 roku realizujemy strategię CSR AmRest. W firmie prężnie działa program wolontariatu pracowniczego. Za pośrednictwem Konkursów Grantowych nasi pracownicy mogą wcielać w życie indywidualne pomysły na pomaganie. 
2.png
Realizujemy też cel strategiczny – wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży – poprzez partnerstwo strategiczne w SIEMACHA Spot, wyjątkowej placówce wsparcia dziennego, zlokalizowanej w Centrum Handlowym Magnolia Park we Wrocławiu. Czujemy się odpowiedzialni również za naszą żywność oraz środowisko naturalne, dlatego od 2017 roku prowadzimy pierwszy w Polsce projekt zapobiegający marnowaniu żywności na dużą skalę – Harvest.
Wierzymy, że radość w miejscu pracy i prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny jest czymś, co sprawia, że przyciągamy pozytywnie nastawionych, utalentowanych ludzi, którzy pomagają nam realizować najśmielsze ambicje biznesowe. To nasz przepis na sukces.

AmRest

Czytaj więcej

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.