W sobotę 24 listopada ruszył nabór do kolejnej edycji EmpowerPL, międzynarodowego programu mentoringowego, którego celem jest wsparcie przez szefów największych polskich firm i instytucji publicznych oraz naukowych młodych Polaków studiujących w kraju oraz w Europie. Inicjatywa ma ułatwić studentom start w przyszłość i pomóc im w podjęciu właściwej decyzji odnośnie dalszej drogi zawodowej.
Program mentoringowy EmpowerPL to inicjatywa firmy Boston Consulting Group, która we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, francuską organizacją Association des Polonais des Grandes Ecles Francaises oraz organizatorami konferencji Poland 2.0 Summit, postanowiła połączyć polskich wybitnych studentów z czołowymi menadżerami znanych firm i instytucji. Wspólne spotkania mają być okazją dla studentów do porozmawiania o wyzwaniach rynku oraz poznania ścieżki kariery swoich Mentorów. Celem mentoringu jest przede wszystkim wsparcie młodych ludzi w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji ich życia, czyli wyboru ich drogi zawodowej.
- Zebraliśmy 100 wybitnych menadżerów, którzy zgodzili się wziąć pod swoje skrzydła polskich studentów uczących się na najlepszych uczelniach w kraju oraz w Europie. Chcemy z tym młodym pokoleniem Polaków, którzy reprezentują swoje pokolenie, mają różne zainteresowania oraz mieszkają w różnych częściach świata uczcić niezwykłą rocznicę, jaką jest 100-lecie niepodległości Polski – mówi Franciszek Hutten-Czapski, szef firmy doradztwa strategicznego Boston Consulting Group, głównego inicjatora programu EmpowerPL.
Do kogo skierowany jest program?
Do programu mogą aplikować Polacy, którzy studiują w kraju oraz na najlepszych uczelniach w Europie. Kandydaci będą wybierani przy uwzględnieniu trzech kryteriów: osiągnięć akademickich, doświadczenia zawodowego oraz aktywności społecznej. 100 najlepszych spośród nich zostanie przydzielonych do Mentorów, którzy spotkają się z nimi w 2019 roku. W tym roku jednym z Mentorów jest Adam Sawicki, Członek Zarządu ds. Cyfryzacji w AmRest, firmie, która od lat wspiera młode talenty, poprzez prowadzenie chociażby wielokrotnie nagradzanego programu „Spread Your Wings”, którego celem jest wyróżnienie spośród pracowników przyszłych liderów oraz aktywne wsparcie ich dalszego rozwoju.
- Młodzi Polacy mają olbrzymi potencjał. Są zmotywowani i ambitni, a przy tym nie brakuje im kreatywności i odwagi w dążeniu do celu - zauważa Adam Sawicki, Członek Zarządu ds. Cyfryzacji w AmRest. – Jako że nasz zespół to ludzie energiczni i pełni pasji, tworzymy dla nich innowacyjne programy wewnętrzne, jak wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą Spread Your Wings, AmRest Collage, czy AmRest University. Dzięki tym i innym inicjatywom, w zeszłym roku przeszkoliliśmy ponad 4 500 managerów – to więcej niż Oxford! Niejednokrotnie miałem też przyjemność być członkiem naszej wewnętrznej komisji kwalifikacyjnej „Review Board”, która jest nieodłącznym elementem procesu awansowania w AmRest. Cieszę się, że swoją wiedzę i doświadczenie będę mógł wykorzystać w tak wyjątkowym programie jak EmpowerPL, a współpraca z młodymi ludźmi przyniesie wiele korzyści zarówno uczestnikom, jak i mentorom.

Jakie są oczekiwania wobec mentoringu?
Firma Boston Consulting Group postanowiła zapytać młodych ludzi o to, na co liczą, myśląc o programie mentoringowym? Okazuje się, że 17% studentów, uważa, że posiadanie Mentora może znacząco zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu na polu zawodowym, a aż 25% liczy, że Mentor będzie w stanie ocenić trafność ich decyzji zawodowych. 23% spośród studentów chciałoby natomiast, aby Mentor pomógł im utrzymać koncentrację na ich planach zawodowych. Młodzi Polacy liczą także na indywidualne rekomendacje odnośnie kariery oraz szansę na towarzyszenie Mentorowi w ciągu dnia jego pracy po to, aby móc zobaczyć z bliska na czym polega jego praca. Mentorzy z kolei podkreślają, że spotkanie i kontakt ze studentami to wielka wartość, ponieważ pozwala usłyszeć, co myślą młodzi ludzie, którzy za kilka lat będą kształtowali nasz rynek pracy.
– Rozmowa z Mentorem to doskonała okazja, żeby zasięgnąć opinii osoby, która osiągnęła sukces i za którą stoi ogromne doświadczenie. Ja sam, podobnie jak wielu Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii, musiałem zdecydować, czy po studiach chcę wrócić do Polski. Rozmowa z Mentorem bardzo mi pomogła – mówi Jakub Łabuń, absolwent ekonomii na Oxfordzie, który w ubiegłym roku uczestniczył w EmpowerPL.
Jak zgłosić się do udziału w programie?
W sobotę 24 listopada, podczas uroczystego balu w Londynie, został otwarty nabór do drugiej edycji międzynarodowego programu mentoringowego EmpowerPL. Młodzi Polacy, studiujący na uczelniach w całej Europie, mogą przesyłać swoje aplikacje do 24 grudnia, korzystając z formularza na stronie: www.empowerpl.com.